10 saveta za vaš savršeni dizajn enterijera
Bez obzira na prostor koji uređujete, Tarkett je za vas skupio korisne savete o tome kako da ga pretvorite u svoj savršen dom. Nikada se niste bolje zabavili prljajući ruke! Uživajte!
1. Izmerite svoju prostoriju
Izmerite prostoriju i nacrtajte je na papiru. Dodajte isečene oblike vašeg nameštaja i pronađite mu savršeno mesto u prostoriji.
Ovo će vam pomoći da shvatite kako će se ljudi kretati kroz prostoriju.
2. Otkrijte gde je najbolje prirodno osvetljenje
Pronađite mesto u prostoriji gde ima najviše prirodnog svetla – pored vrata ili prozora – kako biste bolje isplanirali gde vam je potrebno dodatno, veštačko osvetljenje.
3. Bazirajte svoj dizajn na…
Trebalo bi da plan svog dizajna enterijera gradite oko objekata, nameštaja ili čak podova. Birajte na osnovu stila koji vas inspiriše.
Ukoliko ste u potrazi za idejama, pogledajte još neke od Tarkettovih ideja za uređenje koji sadrže ponešto za svačiji ukus.
4. Odaberite boje koje želite da koristite
Sledeća važna stvar je da se odlučite za boje koje želite da imate u sobi. U principu, bolje je da se ograničite na tri.
Onda možete da eksperimentišete sa nijma, što nas dovodi do sledećeg saveta…
5. Eksperimentišite s bojama
Naoružajte se materijalima (na primer, komadima tkanine) u bojama koje ste odabrali, kako bi vam pomogli da se zamislite u vašem budućem enterijeru. Ne zaboravite da uzmete u obzir nameštaj, zavese, zidove, podove, vrata… Pomozite sebi u razmišljaju – napravite nekoliko fotografija sobe. Tako ćete moći da vizualizujete kako će boje i tonovi izgledati u prostoru.
Koja boja je u trendu ove godine pogledajte ovde.
6. Počnite sa zidovima
Bilo da ste odabrali krečenje ili tapete, vaši zidovi će svakako odrediti glavnu boju u prostoriji. Takođe, možete ih ostaviti u beloj ili sivoj, da istaknete boje koje ste iskoristili na drugim mestima. Vodite računa da ih ne naglasite previše, da ne bi privlačile previše pažnje ako nisu u ravnoteži sa drugim tonovima. Ako se odlučite za određenu boju, odaberite „mat“ finiš, koji će bolje sakriti male nedostatke. Ako želite da vaša soba deluje veće, birajte jasne, svetle boje.
Napravite kontrast između zidova i belog plafona, za dodatnu punoću. Možete se odlučiti i za efekat dubine, na primer stvaranjem kontrasta bojom na zidovima suprotnim prirodnom osvetljenju.
Možete i da menjate boju zida tako što ćete praviti svetlije tonove kako se približavate izvoru svetla i obojiti zid sa prozorom zu belu.
7. Uzmite pod u obzir
Za koji god dezen i površinski efekat da se odlučite, pokušajte da izaberete pod koji je u izvesnom kontrastu za vašim zidovima – na primer, za par tonova svetliji ili tamniji. Ne zaboravite da razmislite o tome kako će prirodno svetlo uticati na pod. Lakirani ili mat podovi će dati sasvim različite efekte.
Ako se odlučite za parket, pobrinite se da su daske složene paralelno sa dominantnim svetlom.
Međutim, ako je vaša soba dugačka, možete se odlučiti i da parket postavite u pravcu u kom se prostire.
8. Rasporedite svoj nameštaj
Sada je vreme da pronađete pravo mesto za svoj nameštaj. Ne ustručavajte se da isprobate najrazličitije kombinacije. Neka objekti u prostoru budu deo dizajna vašeg enterijera. Pazite da ne zakrčite prostor sa previše stvari, i obavezno mislite o ravnoteži boja.
Na primer, slika na zidu ili stazica na podu mogu da daju tih 5% živahne boje koja će dati karakter vašoj prostoriji. Ne zaboravite ni na zavese, koje su važan vizuelni element. Njihov izgled je konstantan, jer tkanina ne prima svetlost na isti način kao drugi materijali. One vam čak mogu poslužiti da menjate osvetljenje, skupljajući ili vezujući.
9. Osmislite veštačko osvetljenje
Osvetljenje igra veoma važnu ulogu – oblikuju vašu sobu u večernjim satima i daju joj posebnu atmosferu. Kako viseća svetla vizuelno sužavaju prostor, koristite ih tamo gde ima manje prirodnog osvetljenja. Ne zaboravite da planirate dovoljno utičnica. Prilikom postavljanja osvetljenja, takođe eksperimentišite – varirajte svetlost po prostoriji. Možete da ugradite i prigušivače i stvarate različite ambijente u skladu sa raspoloženjem. Budite oprezni sa svetlima koja zaslepljuju. Ako ih usmerite na zidove, dodaće im na volumenu. Razmislite o malim plafonskim reflektorima koji daju meko i usmereno osvetljenje.
Njih možete da koristite da stavite vizuelni naglasak na važne objekte ili nameštaj.
10. Napravite sopstveni stil
Koji god savet da poslušate, neka vaš stil bude isključivo vaš. Eksperimentisanjem ćete postići najbolji rezultat! Internet je pun sjajnih izvora, od profesionalnih fotografa i dizajnera: razgledajte i pronađite inspiraciju!
Ako vam se svideo tekst, pošaljite ga nekome ko renovira ili prvi put uređuje prostor.