Plavetnilo mora ili snežna belina
Uređenje enterijera vašeg doma svakako je i izraz vaše ličnosti. Prostor koji kreirate za sopstvene želje i potrebe jasno oslikava vaše lične stavove. Sa druge strane, postoji veliki broj različitih stilova, koji sa sobom nose duh prostora i vremena u kom su nastali, kao odraz određenog načina života.
U ovom tekstu pokušaćemo što približnije da vam predstavimo dva potpuno različita stila u enterijeru, koja su se razvila u potpuno različitim geografskim uslovima, sa različitim načinom života i lokalnim specifičnostima. Na vama je da odlučite da li ste više za tople ili hladne krajeve.
Mediteranski stil
Mediteranski stil uređenja potiče iz mediteranskih regija Španije, Italije, Grčke i Francuske, i predstavlja jedinstveni miks rustičnih i vintage elemenata. Uređenjem enterijera u mediteranskom stilu kreiraćete pravu malu letnju oazu, okupanu sunčevim zracima i sa bojama koje asociraju na plavetnilo mora.
U svojoj osnovi mediteranski stil je lagan i funkcionalan. Njegova glavna odlika je pronalaženje idealne ravnoteže između enterijera i prirodne sredine.
Mediteranski stil karakterišu prirodne boje zidova, dekorativnih tkanina za nameštaj, zavesa, tepiha, prekrivača, ali i podova. Boje se uklapaju sa nijansama iz prirode poput terakote, smeđe, nežne boje agruma, morskoplave, bele ili nežne boje lavande. Bela boja je dominantna u enterijeru, i kao takva najčešće se kombinuje sa ostalim tamnijim nijansama. Kombinacija bele boje sa morskoplavom, krarakteristična je za područja u Grčkoj, dok na jugu Francuske preovladava boja lavande.
Koriste se grubo obrađeni prirodni materijali, kao što su kamen i borovo drvo. Materijali se često prepliću, a na drvenom nameštaju možete videti raznovrsne detalje od kamena i stakla. Ovaj stil prepoznatljiv je i po obilju raznovrsnih tekstura, kako na zidu i plafonu, tako i na tkaninama koje upotpunjuju enterijer.
Podovi su najčešće prekriveni pločicama neutralnih boja ili parketima. Umesto klasičnog parketa zanimljiv izbor su grublje, veće daske drveta, koje se po želji mogu lakirati ili obojiti u belu ili braon boju.
Nameštaj mediteranskog stila varira od jednostavne funkcionalnosti, do ekstremne formalnosti. Najčešće je izrađen od materijala poput pletene trske, kovanog gvožđa i drveta. Komadi su niski, sa ukrasnim nožicama i postoljima, ramovi i okviri su teški, često patinirani ili paljeni. Nameštaj treba da bude praktičan, jednostavnih linija u prirodnoj boji ili obojen u karakteristične mediteranske boje.
Raznovrsnim detaljima unećete duh Mediterana u vaš prostor. Na policama ili na podu možete staviti keramičke posude sa svežim ili osušenim buketićima lavande ili maslinovih grančica. Drveni modeli brodova, glazirane keramičke posude ili vaze, grnčarija, ukrasi od školjki, korali, nezaobilazni su detalj mediteranskog stila.
Skandinavski stil
Iz letnjih krajeva selimo se u hladne predele prelepe Skandinavije, pejzaže isprosecane zelenim šumama i plavim fjordovima.
U severnoepropskim zemljama mrak zimi traje i po 17 sati dnevno; stoga su Skandinavci vrhunski poznavaoci i dizajneri enterijera koji treba da pruži toplinu, svetlost i spokoj. S obzirom da su ovi krajevi izuzetno bogati drvetom, nije ni čudo što je ono u enterijeru i najzastupljenije. Pored drveta, u enterijeru se podjednako koriste krzno i keramika.
Boje koje dominiraju enterijerom su prirodnih, svetlih tonova, kao što su bela i siva. Pored ovih nežnih i svedenih tonova često se javljaju i nijasne dimplave boje ili bledozelene. Prigušene boje i jednostavne linije imaju umirujući efekat na čoveka, pa je baš zbog toga ovo jedna od osnovnih odlika skandinavskog stila. Pojedini detalji u enterijeru izraženi su jarkim bojama: crvena, žuta, plava, zelena, a mogući su i pojedini akcenti u crnoj i braon boji.
Nasuprot klimi koja vlada u ovim predelima, prostor enterijera je prijatan i topao, prostran i prozračan. Mnogobrojni prozori velikih dimenzija, uglavnom nemaju zavese, kako bi i najmanje dnevno svetlo prodrlo u enterijer.
Nameštaj je jednostavan, pretežno ravnih linija sa pojedinim zaobljenim detaljima. Za izradu nameštaja koristi se drvo svetlih tonova kao što su: jela, beli bor i breza. Prostor nikada nije prenatrpan nameštajem, što odaje utisak svežine i čistoće. Od tkanina preovlađuju lan i pamuk, a motivi tekstura su kao i nijanse boja, preuzeti iz prirode: cvetni motivi, snežne pahulje, grančice, pejzaži.
Skandinavski stil pored belih i svetlih zidova i komada nameštaja odlikuje i svetao pod. U enterijeru urađenom u originalnom skandinavskom stilu podovi su najčešće svetlih tonova ili gotovo potpuno beli, čineći prostor otvorenijim, čistijim i prozračnijim. Ako parket nije belo drvo, onda je svetle boje drveta – breza ili bor, a u nekim slučajevima i kamene sive ploče.
Kao i u mediteranskom stilu, tako i u skandinavskom nema potrebe za bespotrebnim i preteranim dekoracijama. Male vaze, drveni stočići, pletene korpice, ramovi za slike i mnogi dugi elementi savršeno mogu da upotpune prostor, i pruže mu toplinu koja mu je potrebna. Stolovi i stolice na tri noge, sa kružnom pločom, prepoznatljiv su element svakog skandinavskog prostora. Ovi elementi namenjeni su ili posluživanju ili sedenju, i ako se oblože vunom ili nekim drugim prirodnim materijalom, mogu delovati poprilično udobno.
Ako mislite da je skandinavski stil suviše jednostavan i monoton za vas, on je izuzetno pogodan za kombinovanje sa drugim stilovima, čime možete da uneseste određenu dozu dinamike u vaš enterijer.
Sada kada ste se upoznali sa glavnim odlikama ova dva jedinstvena stila lako ćete moći da odlučite koji je od njih po vašem ukusu i meri. Raskoš boja, tekstura i plavetnilo mora ili snežna belina, spokoj i jednostavnost, na vama je da odlučite.