Sreća je u malim stvarima: saveti za uređenje malih prostora
Prilikom rekonstrukcije i adaptacije enterijera, arhitekte i dizajneri se susreću sa brojnim preprekama i ograničenjima, koje mogu biti veoma inspirativne i treba ih shvatiti kao projektantski izazov. Jedno od najčešćih ograničenja je svakako nedostatak prostora, kada je potrebno različite funkcije smestiti na malu kvadraturu, a pritom ne ugroziti funkcionalnost i vizuelne kvalitete prostora.
Svako ko živi u malom stanu zna koliko njegovo uređenje može biti komplikovano. Međutim, ako se adekvatno funkcionalno reše, ovi stanovi mogu postati prave male oaze, šarmantni prostori koji na svakom koraku odišu stilom i elegancijom.
1. Obezbedite prostoru dovoljno dnevne svetlosti
Jedan od bitnih faktora prilikom projektovanja i dizajna enterijera ovako malih prostora jeste dnevna svetlost. Prostorije kao što su trpezarija, dnevni boravak, spavaća i radna soba, koje iziskuju dosta dnevne svetlosti, uglavnom se smeštaju na obodima, tj.u zonama u kojima postoje prozori, kako bi im u određenim delovima dana bila obezbeđena dovoljna količina dnevne svetlosti.
U zonama u kojima nema prirodne svetlosti pogodno je da pozicionirate kupatilo, toalet i komunikacije.
2. Povežite prostore u smislenu celinu
U ovako malim stanovima, prostor je uglavnom otvoren i fluidan, bez fiksnih i masivnih pregrada koje bi ga još više smanjile i zatvorile. Kuhinja sa trpezarijom, dnevni boravak i radna soba uglavnom predstavljaju jednu jedinstvenu koherentnu strukturu, vizuelno podeljenu nekim elementima nameštaja ili različitim bojama i materijalima.
Kuhinjske elemente najbolje je organizovati linerano, u cilju veće uštede prostora, i kako bi se kretanje onoga ko radi u kuhinji svelo na minimum. Trpezarijski deo se u većini slučajeva javlja u vidu šanka sa visokim sedenjem ili manjih trpezarijskih stolova za 3 do 4 osobe.
Prilikom uređenja dnevnog boravaka treba posebno voditi računa o nameštaju. Preporučljivo je da nameštaj bude „lagan“ i sveden, da bi prostor delovao što otvorenije i kako bi se omogućilo nesmetano kretanje.
U zavisnosti od kvadrature stana i potreba korisnika, prostor za spavanje može biti funkcionalno odvojen od ostatka stana ili u okviru dnevnog boravka. Ako ne postoji dovoljno prostora za odvajanje prave spavaće sobe, krevet možete vizuelno izvojiti pomoću nekih elegantnih i transparentnih pregrada, kao što su letvice ili staklene pregrade, ili ga jednostavno odvojite pomoću par stepenika. Na taj način imate posebnu sobu za vas, a opet ste uštedeli prostor za ostale sadržaje.
3. Iskoristite svaki delić prostora
Radni kutak možete organizovati ili u okviru spavaće sobe (ukoliko veličina prostora to dozvoljava), ili u okviru dnevnog boravka. Sto može biti samo u vidu ploča konzolno oslonjenih na zidu iznad kojih se nalazi polica za knjige.
Male niše ili mračne kutke stana ispunite plakarima i ormanima, otvorenim policama i na taj način rasteretite centralni prostor stana.
Ulazni prostor, kao i kupatillo, u ovakvim stanovima uglavnom zauzimaju najmanju površinu. Ipak, to ne znači da i oni podjednako ne mogu izgledati lepo i atraktivno. To se može postići različitim detaljima i pravim izborom materijala i boja. Da bi dobili što veći prostor u kupatilu, klasičnu kadu zamenite tuš kabinom koja je u potpunosti u staklu, na taj način ćete postići da prostor deluje znatno veće.
4. Odlučite se za multifunkcionalan nameštaj
U malim stanovima preporučljivo je korišćenje nameštaja koji je multifunkcionalan, čime se takođe može uštedeti prostor. U vašem stanu možete predvideti niz elemenata koji se pomeraju, podižu ili spuštaju, otvaraju, zatvaraju ili rotiraju, i na taj način u zavisnosti od odabrane pozicije formiraju novi komad nameštaja. Ovako ćete značajno uštedeti na prostoru, a postići ćete da vaš prostor, u zavisnosti od pozicije i upotrebe pojedinih elemenata, izgleda svaki put potpuno drugačije. Neki od primera ovakvog nameštaja jesu male komode koje se mogu iskoristiti i za odlaganje i za sedenje, pokretne ploče stolova, koje se podižu i spuštaju po potrebi, prostor ispod kreveta koji ujedno može da služi kao prostor za odlaganje, kao i mnogi drugi primeri. Kreveti za spavanje, koji se po potrebi podižu uz zid, i na taj način stvaraju dovoljno slobodnog prostora, idealni su za stanove ovog tipa.
5. Udahnite život prostoru raznovrsnim detaljima
Da bi prostor delovao što prijatnije i lepše možete ga obogatiti mnoštvom raznovrsnih detalja, ali pazite da u tome ne preterate, kako i ovako mali prostor ne bi delovao zagušeno i prenatrpano. Umesto slika probajte zidove da ispunite ogledalima, ona će vizuelno povećati prostor, a vi ćete u zavisnosti od mesta sa kog posmatrate i u zavisnosti od doba dana, svaki put na zidu imati drugačiju sliku.
6. Iskoristite visinu prostora
Ako je prostor takav da u njemu postoji veća spratna visina od uobičajene, to se može iskoristiti formiranjem galerijskog prostora. Na njemu ne morate smestiti kompletno ceo krevet, već se može naći samo dušek koji će vizuelno da označi poziciju mesta za spavanje.
Mali, i naizgled komplikovani prostori, u rukama pravog majstora zaista mogu postati besprekorno funkcionalno organizovane i smislene celine. Ne plašite se malih prostora več ih prigrlite i uredite tako da ovi prostori rade za vas, da funkcionalno zadovoljavaju sve vaše potrebe, a estetski sve vaše kriterijume.
Boje itekako utiču na vaš prostor. Saznajte nešto više o izboru boja u prostoriji.